Regularna i prawidłowa wentylacja to jeden z najważniejszych warunków zdrowego mieszkania i ochrony budynku. Wentylacja oprócz doprowadzania tlenu służy w łazience przede wszystkim usuwaniu zapachów i wilgoci. Przy relatywnie wysokiej wilgotności powietrza para wodna skrapla się we wszystkich miejscach, których temperatura jest niższa od temperatury powietrza. I oferuje wówczas idealne warunki dla powstawania pleśni.

Wentylacja stała

Wentylacja stała przy odchylonym oknie: Ten rodzaj wentylacji zalecany jest tylko latem, ponieważ powoduje silne wychłodzenie pomieszczenia i oprócz utraty energii przyczynia się do kondesacji pary na chłodniejszych kafelkach.

Szybka wentylacja

Szybka wentylacja: Skrzydła okna otwarte całkowicie. Szybka wentylacja potrzebuje znacznie mniej czasu w celu wymiany powietrza.

Wentylacja poprzeczna

Wentylacja poprzeczna: W przypadku tego rodzaju wentylacji świeże powietrze wpada przez okno z jednej strony pomieszczenia, a zużyte powietrzy wylatuje przez okno z drugiej strony fasady. Wentylacja poprzeczna umożliwia najszybszą i najskuteczniejszą wymianę powietrza w pomieszczeniach.

Wentylacja automatyczna

Wentylacja pomieszczeń bez okien Wymiana powietrza w łazienkach i kuchniach bez okien musi być zapewniona przez wentylacje pośrednią. Wentylatory, które często są połączone z przełącznikiem światła, potrzebują dłuższego czasu pracy na wybiegu, aby zapewnić optymalną wymianę powietrza.

Czasy wentylowania: Z uwagi na to, że zimne powietrze jest mniej wilgotne, można zimą skracać czasy wentylowania. Zimą z powodu dużej różnicy pomiędzy temperaturą powietrza zewnętrznego a powietrza wnętrza wymiana powietrza jest bardzo skuteczna i szybka.